Новини 

Комітетські слухання Верховної Ради України «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження»

     8 квітня 2021 року відбулись слухання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження». В обговорені нагальних питань подальшого розвитку чорнобильської зони відчуження взяли участь науковці Інституту проблем безпеки АЕС. Так, директор ІПБ АЕС НАН України А. В. Носовський доповів про існуючі проблеми з науково-технічною підтримкою діяльності зі зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та робіт з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Він наголосив, що із введенням Нового безпечного конфайнмента (НБК) в експлуатацію завершиться другий етап Плану здійснення заходів з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та має початись реалізація третього етапу – вилучення та переведення в контрольований стан паливновмісних матеріалів (ПВМ) об’єкта «Укриття». Але, на сьогодні, практичні роботи з розробки технологій поводження з ПВМ відкладені на невизначений термін. Відповідно до діючих норм та прийнятих рішень, нестабільні конструкції об’єкта Укриття мають бути демонтовані до 2023 року. Однак, зараз ці роботи не фінансуються. Такий стан речей є незадовільним. У той же час із кожним днем зростають ризики обвалення конструкцій об’єкта «Укриття». Останні дослідження Інституту показують, що відбувається зміна фізико-хімічних властивостей високоактивних матеріалів зруйнованого ректора, що містять ядерне паливо. Ці процеси призводять до появи дрібнодиспергованого високорадіоактивного пилу. У наступні роки частка цього пилу буде збільшуватись, а у випадку обвалення конструкцій може призвести до викиду їх у простір під НБК, що суттєво ускладнить його експлуатацію. За таких умов вкрай важливим є дослідження властивостей цих матеріалів та прогнозування їх змін у найближчому майбутньому та оцінки ядерної небезпеки, яку вони становлять. Саме тому актуальним сьогодні є виконання Програми моніторингу стану ядерних матеріалів об’єкта «Укриття». Однак на даний час ця робота також не фінансується.

     Саме тому, для виконання планів щодо виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта Укриття на екологічно безпечну систему необхідно:

  1. Забезпечити виконання прийнятих рішень щодо демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» та провести їх демонтаж у встановлений термін.
  2. Забезпечити стале фінансування науково-дослідних робіт Програми наукового супроводу діяльності на етапі введення Нового безпечного конфайнмента об’єкта «Укриття» в експлуатацію, в якій окреме місце займає питання створення системи моніторингу паливновмісних матеріалів, яка має стати базисом для прийняття рішень щодо подальшого поводження з ядерно небезпечними матеріалами об’єкта «Укриття».
  3. Забезпечити виконання прийнятих рішень щодо розробки та випробувань перспективних технологій поводження з ядерно небезпечними матеріалами об’єкта «Укриття».

     Зважаючи на значні фінансові витрати, що необхідні для діяльності з переведення ПВМ у контрольований стан, необхідно вже зараз ініціювати перед Міжнародною спільнотою питання щодо спільної участі в цій роботі.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert