Новини 

Комітетські слухання Верховної Ради України «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження»

     8 квітня 2021 року відбулись слухання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження». В обговорені нагальних питань подальшого розвитку чорнобильської зони відчуження взяли участь науковці Інституту проблем безпеки АЕС. Так, директор ІПБ АЕС НАН України А. В. Носовський доповів про існуючі проблеми з науково-технічною підтримкою діяльності зі зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та робіт з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Він наголосив, що із введенням НБК в експлуатацію завершиться другий етап Плану Здійснення Заходів з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та має початись реалізовуватись третій етап – вилучення та переведення в контрольований стан ПВМ об’єкта «Укриття». Але, на даний час, практичні роботи по розробці технологій поводження з ПВМ відкладені на невідомий термін. Відповідно до діючих норм та прийнятих рішень – нестабільні конструкції об’єкта Укриття мають бути демонтовані до 2023 року. Однак на даний час, ці роботи не фінансуються. Такий стан речей є незадовільний. В той же час із кожним днем зростають ризики обвалення конструкцій об’єкта «Укриття». Останні дослідження Інституту показають, що відбувається зміна фізико-хімічних властивостей високоактивних матеріалів зруйнованого ректору, що містять ядерне паливо. Ці процеси призводять до появи дрібнодисперсного високорадіоактивного пилу. В наступні роки частка цього пилу буде збільшуватись, а у випадку обвалення конструкцій може призвести до викиду їх в простір під НБК, що суттєво ускладнить його експлуатацію. За таких умов вкрай важливим є дослідження властивостей цих матеріалів та прогнозування їх змін в найближчому майбутньому та оцінки ядерної небезпеки, яку вони становлять. Саме тому актуальним сьогодні є виконання Програми моніторингу стану ядерних матеріалів об’єкта «Укриття». Однак на даний час ця робота також не фінансується.

     Саме тому, для виконання планів щодо виведення ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта Укриття на екологічно безпечну систему необхідно:

  1. Забезпечити виконання прийнятих рішень щодо демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» та провести їх демонтаж у встановлений термін.
  2. Забезпечити стале фінансування науково-дослідних робіт Програми наукового супроводу діяльності на етапі введення Нового безпечного конфайнмента об’єкта «Укриття» в експлуатацію, в якій окреме місце займає питання створення системи моніторингу паливновмісних матеріалів, яка має стати базисом для прийняття рішень щодо подальшого поводження з ядерно небезпечними матеріалами об’єкта «Укриття».
  3. Забезпечити виконання прийнятих рішень щодо розробки та випробувань перспективних технологій поводження з ядерно небезпечними матеріалами об’єкта «Укриття».

     Зважаючи на значні фінансові витрати, що необхідні для діяльності з переведення ПВМ у контрольований стан, необхідно вже зараз ініціювати перед Міжнародною спільнотою питання щодо спільної участі в цій роботі.

Цей запис також доступний: Russian

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert