Новини 

Науково-технічний семінар ІПБ АЕС

     8 липня 2020 р. у приміщенні актового залу відділу ядерної та радіаційної безпеки (ВЯРБ) відбувся науково-технічний семінар, на якому молоді вчені ІПБ АЕС НАН України презентували доповіді за напрямками своєї наукової діяльності. На семінарі були присутні керівники та науковці ВЯРБ. Дослідження здійснювалися за наставництва та співавторства провідних науковців Інституту. В умовах протидії поширенню інфекції COVID-19, усі присутні перебували в захисних масках та дотримувались соціальної дистанції.

     Доповідь 1: Дорошенко А. О. «Оцінка ефективності регламентної системи контролю ядерної безпеки комплексу НБК-ОУ»

     За результатами комплексного аналізу встановлено, що система контролю ядерної безпеки (СКЯБ) не в повному обсязі відповідає вимогам Правил ядерної безпеки. За оцінкою достатності точок детектування регламентної системи виявлено відсутність моніторингу скупчень ядерно небезпечних матеріалів, що діляться (ЯНМД) у центральному залі і «північного» скупчення ЯНМД у приміщенні 305/2. Ефективність моніторингу «південного» скупчення ЯНМД у прим. 305/2 недостатня і не відповідає нормам, що регламентуються Правилами ядерної безпеки. Також не виконується низка інших вимог до СКЯБ, таких як системи аварійної сигналізації сховища відпрацьованих ядерних відходів. Пропонується виконати перекомпонування вимірювальних каналів (ВК) системи, вивести з експлуатації надлишкові (неінформативні) ВК і використовувати їхнє обладнання для організації нових ефективних точок моніторингу; провести модернізацію програмного забезпечення та організувати індивідуальне заземлення системи, щоб знизити вплив високочастотних наведень і перешкод.

     Доповідь 2: Стадник С. М. «Комплексний аналіз результатів вимірювань щільності потоку нейтронів (ЩПН) у зоні локалізації скупчення ядерно-небезпечних матеріалів, що діляться»

     Протягом багатьох років всередині об’єкта «Укриття» (ОУ) ведеться моніторинг нейтронної активності потенційно ядерно-небезпечних скупчень паливновмісних матеріалів (ПВМ). До встановлення НБК-ОУ в різних точках моніторингу ЩПН визначалася регулярними сезонними/річними трендами, на які накладалися локальні аномалії, що супроводжують процеси надходження і утримання дощової, талої та технічної води по каскаду природних басейнів, які утворилися під час аварії. Після введення в експлуатацію НБК-ОУ в деяких каналах, які розміщені поблизу потенційно ядерно-небезпечних скупчень ПВМ, зареєстровано значне збільшення ЩПН. Зміни швидкості лічби детекторів можуть бути викликані змінами концентрації води безпосередньо в самому джерелі нейтронів, оскільки метрологічні відмови ВК ЩПН СКЯБ легко визначаються шляхом калібрування і діагностики вузлів системи, а розглянуті варіанти збільшення/зменшення концентрації води в середовищі розділу, не призводить до значного зростання ЩПН. У такому випадку зростання нейтронної активності викликане збільшенням кількості нейтронів вимушеного поділу внаслідок зростання КЕФ цього розмножуючого середовища (скупчення ЯНМД). Як підтвердження, методом статистичної обробки показана зміна співвідношення дисперсії до середнього.

     Доповідь 3: Сущенко К. О., «Методика оцінки рівнів підкритичності скупчення ПВМ, що знаходиться в приміщенні 305/2 комплексу НБК-ОУ»

     Для комплексу НБК-ОУ ядерна безпека може бути забезпечена наявністю ефективних засобів виявлення та оперативного пригнічення аварійних рівнів підкритичності скупчень ЯНМД. Запропоновано математичну модель оцінки рівня підкритичності скупчень ЯНМД. Модель базується на інтерпретації динаміки ЩПН витоку, що реєструється на периферії скупчень. Математична модель дозволяє оцінити поточний рівень підкритичності, швидкість введення позитивної реактивності при втраті води, а також спрогнозувати рівень підкритичності цих скупчень на інтервалі спостереження до 6-ти місяців. Використання даної математичної моделі під час моніторингу ЩПН у СКЯБ забезпечить раннє виявлення небезпечних рівнів підкритичності для вжиття заходів щодо запобігання виникненню самопідтримної ланцюгової реакції.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert