Новини 

Міжнародна науково-практична конференція «Перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему: досвід, проблеми та шляхи вирішення»

   28 листопада 2018 р. було проведено останнє пленарне засідання Міжнародної науково-практичної конференції «Перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему: досвід, проблеми та шляхи вирішення». Організаторами конференції були Державне агентство України з управління зоною відчуження, Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» та Інститут проблем безпеки атомних електростанцій за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів України і Національної академії наук України.

   Метою конференції було залучення широкого кола фахівців та представників громадськості до конструктивного обговорення науково-технічних проблем перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему після введення в експлуатацію Нового безпечного конфайнменту (НБК).

   У роботі конференції взяли участь близько 100 представників наукових установ та організацій як українських, так і зарубіжних, які представили 22 доповіді. Від Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України було представлено шість доповідей, а саме:

  • Стратегічні напрями діяльності на об’єкті «Укриття» після введення в експлуатацію нового безпечного конфайнменту – Анатолій Носовський;
  • Концептуальні рішення щодо демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» – Володимир Рудько;
  • Стан та проблеми ядерно небезпечних матеріалів з огляду на діяльність з перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему – Віктор Краснов;
  • Радіоактивно забруднена вода в об’єкті «Укриття» після установки «Арки» НБК у проектне положення – Олексій Одінцов;
  • Кристалічні фази лавоподібних паливовмісних матеріалів НБК-ОУ – Сергій Габєлков;
  • Результати радіогідроекологічного моніторингу в районі комплексу НБК-ОУ та засоби зменшення забруднення підземних вод – Микола Панасюк.

   Заслухавши  та  обговоривши  доповіді,  учасники  конференції  дійшли  висновку,  що встановлення НБК над створеним у 1986 р. після аварії на Чорнобильській АЕС об’єктом «Укриття» дозволило істотно знизити ризик можливого радіоактивного забруднення території за рахунок ізоляції об’єкта «Укриття» від навколишнього середовища, але процес перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему продовжується. Перехід до зняття з експлуатації об’єкта «Укриття» може відбутися лише тоді, коли паливовмісні матеріали (ПВМ), серед яких багато довгоіснуючих радіоактивних матеріалів, будуть переведені у контрольований стан. Однак на даний час проблеми вилучення ПВМ та їх зберігання залишаються все ще не вирішеними.

   У виступах учасників конференції зазначалося, що скупчення ПВМ, які утворилися внаслідок запроектної аварії на 4-му енергоблоці, є головним джерелом небезпеки об’єкта «Укриття» і воно буде залишатись таким у довгостроковій перспективі. Тому надзвичайно актуальними є дослідження і моніторинг стану ПВМ та переведення їх у контрольований стан. Введення в експлуатацію НБК є важливим, але не остаточним етапом на шляху перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, проте створює необхідні умови для провадження діяльності з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта та вилучення й переведення у контрольований стан наявних ПВМ.

   Учасники конференції переконані, що успішне перетворення об’єкта «Укриття» залежить від науково-обґрунтованих кроків, що враховуватимуть довготермінові ризики небезпеки існування радіаційно-ядерного об’єкта. Подальша діяльність на об’єкті «Укриття» повинна базуватись на сучасному науково-технічному досвіді, а сам об’єкт «Укриття» має стати міжнародним майданчиком для співробітництва науковців та фахівців з ядерної та радіаційної безпеки.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert