Новини 

В Чорнобилі російськи мародери знищіли унікальні наукові лабораторії Національної академії наук України

     Юридична адреса Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, лабораторна і офісна база знаходяться в місті Чорнобилі, який з 24 лютого по 31 березня перебував під окупацією російських військ.

     Науково-дослідницькі лабораторії Інституту є єдиними в світі, які надавали змогу досліджувати комплексні наукові проблеми ядерної та радіаційної безпеки, що виникали на аварійних об’єктах атомної енергетики.

      Починаючи з моменту аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС і по теперішній час основним завданням Інституту було забезпечення науково-технічного супроводу робіт за такими найважливішими напрямами, як:

  • перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему;
  • дослідження стану паливовмісних матеріалів об’єкта «Укриття»;
  • зняття з експлуатації ядерних енергоблоків, що відпрацювали свій термін;
  • безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами;
  • безпека використання ядерних технологій у мирних цілях.

     Виконання досліджень за цими науковими напрямами здійснювались завдяки існуванню в структурі Інституту спеціалізованих лабораторій: радіохімічної, спектрометричної, матеріалознавчої, ядерної та радіаційної безпеки, а також радіоекологічної.

     12 квітня співробітники Інституту отримали дозвіл на відвідування лабораторних і офісних приміщень. Вхідні двері будівель та майже всіх лабораторних і офісних приміщень, а також гуртожитків пошкоджені, дверні замки зламано. Більшість вікон у будівлях розбиті. Усі металеві сейфи зламані.

     Більшість унікального наукового лабораторного обладнання, вимірювальних приладів та обладнання власної розробки розграбовано, пошкоджено або знищено російськими мародерами. Вкрадено системні блоки, комп’ютерні сервери, оргтехніку, розбито або знищено вимірювальні пристрої. З усіх комп’ютерних станцій, що залишились в лабораторіях, вкрадено жорсткі диски. Складається враження, що мародерам було поставлено завдання зібрати всю інформацію про наукові дослідження інституту. Майже вся комп’ютерна техніка зносилась в окреме приміщення, де мародери й проводили виїмку карток пам’яті.

     Пограбовано гаражі з автомобільною технікою, яка використовувалась для доставки науковців на об’єкти досліджень по всій зоні відчуження, а також викрадено спеціалізовану техніку, інструменти та автомобільне пальне. З автомобільної техніки знято реєстраційні номери, а саму техніку було вивезено до Білорусі.

     В лабораторіях знаходились джерела іонізуючого випромінювання та зразки паливовмісних матеріалів з об’єкта «Укриття», які використовувались науковцями під час виконання досліджень. Вони знаходились у зачинених окремих спеціальних приміщеннях під знаками радіаційної небезпеки. Саме ці приміщення так і залишились не відкритими. Це теж вказує на те, що в лабораторіях мародерили не прості солдати, а люди, які мають досвід у радіаційній безпеці.

     Наразі діяльність лабораторії в місті Чорнобилі призупинено та потребує відновлення.

     Наукові співробітники інституту докладають зусиль щоб довести інформацію про руйнування й пограбування наукових лабораторій до своїх колег із закордонних наукових установ та з проханням надати технічну й фінансову міжнародну допомогу щодо їх відновлення. Ми розуміємо, що державний бюджет України в цей непростий час спрямований на вирішення питань оборони нашої держави, а після перемоги теж будуть найважливіші речі, пов’язані з відновленням інфраструктури країни. Отже фінансування науки буде відбуватися в останню чергу. Тому зараз ми займаємось організацією й створенням благодійного фонду, який за допомогою наших міжнародних партнерів буде вирішувати питання відновлення втрачених лабораторій Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України.

     Зі свого боку я звертаюсь до світової наукової спільноти та відповідних наукових фінансових фондів надати допомогу Інституту для відновлення будівель, лабораторного, офісного та технічного обладнання в місті Чорнобилі. Ми віримо, що скоро настане перемога і ми знову будемо виконувати дослідження й отримувати нові знання, які допоможуть перетворити об’єкт «Укриття» на екологічно безпечну систему, безпечно знімати з експлуатації енергоблоки атомних станцій та інші ядерні об’єкти, поводитись з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами.

Директор інституту, академік НАН України, професор

Анатолій НОСОВСЬКИЙ

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert