ВЯРБ: Відділ дистанційних комплексів і технологій

Завідувач відділу

Садовніков Андрій Сергійович

     Закінчив Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» за спеціальністю «Технологія машинобудування». Працює в інституті з 2004 р. Починаючи з 2019 р. виконує обов’язки завідувача Відділом дистанційних комплексів і технологій.

     Є фахівцем у галузі проектування і конструювання механізмів, автоматизованих пристроїв, дистанційно керованих установок та систем стійких до негативної дії радіаційного випромінювання. Займався розробкою дистанційних комплексів для проведення науково-дослідних робіт на об’єкті «Укриття», у тому числі для відбору проб лавоподібних паливовмісних матеріалів (ПВМ) та радіоактивних аерозолів, відбору та локалізації радіоактивних відходів (РАВ), створював дистанційно керований агрегат для проведення теплофізичних досліджень скупчень ПВМ у зруйнованих приміщеннях 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС. Бере активну участь у міжнародній науково-технічній діяльності Інституту. Брав участь у створенні низки концептуальних розробок роботизованих технологій у рамках співробітництва ІПБ АЕС НАН України з компанією «Qingdao Xianchu Energy Development Group Ltd.».

Напрями діяльності:

  • розробка, випробування та впровадження обладнання, пристроїв, механізмів і програмного забезпечення для робіт у сферах атомної енергетики, ядерної та радіаційної безпеки, екології;
  • проведення науково-дослідних робіт, пов’язаних із залученням радіаційно стійкої дистанційно керованої техніки;
  • аналіз міжнародного досвіду розробок та використання дистанційно керованих пристроїв у сферах атомної енергетики, ядерної і радіаційної безпеки та екології.

Результати діяльності за науковими напрямами:

За роки існування відділу було здійснено низку розробок і створено прототипи дистанційно керованих агрегатів (ДКА) для реалізації таких робіт як:

  • радіаційна розвідка і моніторинг;
  • відбір проб радіоактивних аерозолів і твердих РАВ;
  • фрагментація високоактивних ПВМ;
  • контейнеризація твердих РАВ;
  • нанесення пилопригнічуючих розчинів на скупчення ПВМ;
  • теплофізичні дослідження скупчень ПВМ.

У ході розробки дистанційних пристроїв та агрегатів, команда відділу постійно стикається з необхідністю впровадження інноваційних та нестандартних рішень для вирішення кожної окремої технічної проблеми. Нижче наведено декілька прикладів таких рішень, що впроваджувались останніми роками:

  • гвинтові шнеки в якості рушіїв мобільного роботизованого комплексу для роботи в стволах горизонтальних свердловин;
  • «Рефлектор» – конструктивно простий механічний пристрій, що дозволяє використовувати звичайні відеокамери замість коштовних радіостійких камер в умовах високих рівнів радіоактивного випромінювання в навколишньому середовищі;
  • ручні, дешеві та безпечні для персоналу фрагментатори твердих РАВ;
  • «Магнітохід» – робот на магнітних колесах для пересування по вертикальних металевих поверхнях;
  • впровадження телескопічного підіймального органу, що забезпечує жорсткість позиціювання виконавчого органу на кран-балкових системах, та багато інших нетривіальних рішень.

На сьогодні фахівці відділу відіграють ключову роль у створенні нової міжнародної Академії зі зняття з експлуатації АЕС спільно зі спеціалістами компанії-партнера Інституту «Qingdao Xianchu energy development group ltd.».

Спільна діяльність ІПБ АЕС з китайською компанією-партнером розпочалась у 2015 р. Одним із перших і найперспективніших напрямів діяльності майбутньої Академії стали розробка та виготовлення дистанційних технологічних комплексів. Для сторін співробітництва була очевидною необхідність розробки роботизованої техніки для робіт, пов’язаних із виведенням з експлуатації об’єктів ядерної промисловості.

Фахівці відділу беруть активну участь у роботах, пов’язаних із введенням в експлуатацію «НБК-ОУ».

Спеціалісти відділу беруть участь у кількох напрямках міжнародної діяльності Інституту, у тому числі взаємодіють зі спеціалістами європейських освітніх та наукових закладів, виконують проектні роботи в рамках співробітництва Інституту з НАТО, за результатами наукової діяльності виступають із доповідями на міжнародних науково-технічних конференціях.

Проведення досліджень у приміщеннях об’єкта «Укриття»
за допомогою дистанційно керованих агрегатів

Також використано дистанційно керований агрегат для відбору проб лавоподібних ПВМ, розроблений в рамках НДР «Розробка заходів, що підвищують ядерну, радіаційну й екологічну безпеку об’єкта «Укриття» та нового безпечного конфайнмента».

Агрегати впроваджено на Чорнобильській АЕС.

Дистанційна установка для проведення робіт в «гарячих» камерах в умовах високих значень радіаційного випромінювання
Міжнародне співробітництво
Міжнародна науково-технічна конференція. Шеффілдський університет, Англія

This post is also available in: English

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert