Міжнародна діяльністьМіжнародна діяльність 

Міжнародна діяльність

     ІПБ АЕС за договорами про науково-технічне співробітництво взаємодіє з багатьма науковими центрами та проектними організаціями за межами України.

      У галузі міжнародного співробітництва ІПБ АЕС має багаторічні контакти з РНЦ «Курчатовський інститут», Інститутом проблем безпечного розвитку атомної енергетики РАН, ДКБ «Гідропрес» (м. Подольськ), НВО «Радієвий інститут» (м. Санкт-Петербург), Інститутом радіоекологічних проблем (м. Мінськ), з такими міжнародними організаціями і компаніями як: Pell Fischmann Consulting Engineering ltd., Університет Шеффілда (Великобританія), Інститут ядерних наук Сербії і Чорногорії (VINCA), Університет Карнегі-Меллон, The Washington Groopp, Університет Клемсона, Університет Південної Кароліни, Тихоокеанська північно-західна та Ліверморська національні лабораторії (США), BNFL (Англія), Фраматом, EDF, GSN (Франція), Siemens, GRS, GSF, Технологічний інститут Карлсрує (Німеччина), Токійська енергетична компанія The Tokyo Electric Power Co. Inc. (TEPKO), Компанія Quingdao Xianchu Mechanical Equipment Co. Ltd. (Китайська Народна Республіка).

      Загалом на сьогодні діє понад 20 довгострокових договорів про співпрацю ІПБ АЕС з провідними національними і зарубіжними науковими організаціями США, Німеччини, Великобританії, Китаю, Японії, Сербії, Чорногорії та ін.

      Виконуються роботи за проектами НАТО:

  • «Розробка суперселективного сорбента для нейтралізації ХБРЯ матеріалів» спільно з Інститутом біоорганічної хімії та органічної хімії НАН України і закордонним партнером – Університетом штату Східного Теннесі, США;
  • «Удосконалена модель Чорнобильського конфайнмента – сприяння Україні в галузі поводження з пилопідйомом і витоком радіоактивного пилу, а також захисту персоналу» спільно з Інститутом теплофізики НАН України та закордонним партнером Gesellschaft für Anlagen- und Reactorsicherheit (GRS) GmbH, Німеччина;
  • «Технологія для надійної ідентифікації радіоактивних матеріалів за спектрометричними даними» спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Інститутом геохімії навколишнього середовища та закордонним партнером – Університетом Клемсона, США.

     Підписано Меморандум між ІПБ АЕС та Агентством з атомної енергії Японії (JAEA) про обмін інформацією щодо Чорнобильської АЕС та атомної станції Фукусіма.

     У стадії підписання перебуває японсько-український науково-технічний проект «Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно забруднених майданчиків» в рамках науково-технічної допомоги Японії Україні за Програмою «Науково-технічне дослідницьке партнерство для сталого розвитку» (SATREPS). Ідея проекту полягає у розробці подальшої стратегії щодо використання Зони відчуження.

     У рамках Договору про співпрацю з Токійською енергетичною компанією (ТЕРCО) ІПБ АЕС здійснює спільну діяльність у галузі безпеки АЕС.

      Здійснюється наукове співробітництво у дослідженні ПВМ об’єкта «Укриття» за участі Японської асоціації досліджень у галузі ядерної безпеки (Токіо).

      ІПБ АЕС співпрацює з Міжнародним Центром теоретичної фізики (м. Трієст, Італія) під егідою МАГАТЕ.

     Спільно з Федеральною державною установою РНЦ «Курчатовський Інститут» ІПБ АЕС виконував науковий і технічний супровід робіт з поточної безпеки об’єкта «Укриття» та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

     Спільно з Науково-дослідним фізико-хімічним інститутом ім. Л. Я. Карпова виконано дослідження нових волокнистих фільтруючих матеріалів для моніторингу радіоактивних аерозолів об’єкта «Укриття» на етапі будівництва НБК.

     Спільно з НВО «Радієвий інститут» (м. Санкт-Петербург) ІПБ АЕС проводив роботи з науково-методичного та інформаційного супроводу діяльності, пов’язаної з аналізом та оцінкою радіаційної обстановки на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

      У 2015 р. було підписано угоду про співпрацю з підприємством Qingdao Xianchu Mechanical Equipment Co. Ltd. Китайської Народної Республіки, що започаткувало довгострокову співпрацю задля участі в спільних проектах і наукових дослідженнях, а також обміну досвідом та надання послуг в частині просування апробованих технологічних рішень і проектних розробок, що пов’язані з переробкою радіоактивних відходів, поводженням з відпрацьованим ядерним паливом і зняттям з експлуатації ядерних установок.

      Також фахівці ІПБ АЕС встановили тісні контакти з японськими колегами, які досліджують післяаварійні проблеми на атомній електростанції Фукусіма Даїчі. Спільно з японськими фахівцями було визначено пріоритетні напрями співробітництва: моніторинг критмасових зон у зруйнованих ядерних енергоблоках; удосконалення систем моніторингу ядерної та радіаційної безпеки; характеризація фрагментів палива, визначення місць їх розташування та ін. У 2016 р. було підписано Меморандум про співпрацю між ІПБ АЕС і Japan Atomic Energy Agency.

      Спеціалісти ІПБ АЕС беруть участь у міжнародному проекті з реалізації першочергових заходів на об’єкті «Укриття» щодо його перетворення на екологічно безпечну систему, а саме у виконанні науково-технічного супроводу робіт. У листопаді 2016 р. завершено роботи з монтажу та насування у проектне положення Нового безпечного конфайнмента, науково-технічний супровід проектування та будівництва якого виконав ІПБ АЕС НАН України. Після введення його в експлуатацію, Україна отримає не тільки нову захисну оболонку над зруйнованим 4-им енергоблоком Чорнобильської АЕС, але й нові технологічні системи та відповідну інфраструктуру, які можна буде використовувати в майбутньому під час проведення робіт з остаточного перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

        У 2016 р. в рамках міждержавного співробітництва між Україною та КНР був зареєстрований спільний проект «Проектування і виготовлення робототехніки та обладнання для транспортних робіт в радіоактивних умовах», до якого з української сторони увійшли ІПБ АЕС НАН України та ДНТЦ ЯРБ Держатомрегулювання України.

 Державне агентство України з управління зоною відчуження     22 березня 2017 р. між ІПБ АЕС НАН України, ДНТЦ ЯРБ Держатомрегулювання України, НАН України та ТОВ «Qingdao Xianchu Energy Development Group» Китайської Народної Республіки було підписано Угоду про створення спільного китайсько-українського підприємства «Китайсько-українська академія Сянчу зі зняття з експлуатації АЕС». Діяльність підприємства, яке створюється в КНР, спрямована на проведення спільних досліджень та розробку нових технологій у галузі ядерної енергетики, безпеки експлуатації ядерних установок, зняття з експлуатації ядерних об’єктів, а також створення пов’язаних із цим приладів, обладнання та устаткування. Сторони спільно будуть розробляти технічну документацію для виробництва устаткування, призначеного для забезпечення ядерної безпеки та зняття з експлуатації ядерних об’єктів; здійснювати дослідження з оцінки забруднення навколишнього середовища, дезактивації, демонтажу, поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами, а також реабілітації забруднених територій.

      23 березня 2017 р. в Президії НАН України була підписана Угода про співробітництво між компанією Qingdao Xianchu Energy Development Group Китайської Народної Республіки та НАН України. Основними напрямами співпраці є: участь у спільних проектах, які стосуються питань зняття з експлуатації ядерних установок, поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами, створення робототехнічних засобів, реабілітаціі забруднених територій тощо.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert