Публікація результатів досліджень у журналі Radiocarbon
У січні цього року на перших шпальтах відомого наукового журналу Radiocarbon опубліковано статтю “Traces of 14C emissions for the operation period of two Ukrainian NPPs: Rivne and Chornobyl” («Сліди викидів 14C за період експлуатації двох українських АЕС: Рівненської та Чорнобильської»). Статтю було підготовлено співробітниками ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України», Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, Рівненської АЕС НАЕК «Енергоатом», а також ДУ «Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України. Від ІПБ АЕС НАН України співавтором статті є завідувач сектору геоекологічних досліджень, канд. техн. наук Микола Панасюк.
Метою дослідження була порівняльна ретроспективна оцінка радіовуглецю (14C) як радіоактивного ізотопу, утвореного внаслідок експлуатаційних викидів атомних електростанцій з різними типами ядерних реакторів (Рівненської та Чорнобильської). Для цього досліджували 14С у річних кільцях сосни, знятих на відстані 1,5 км на південний захід від Рівненської АЕС та на відстані 3,5 км на захід-північ-захід від Чорнобильської АЕС, поблизу залізничної станції Янів.
Встановлено, що перевищення 14С у річних кільчастих зразках сосни поблизу Чорнобильської АЕС протягом досліджуваного періоду експлуатації (1984–2000 рр.) становило 3,0–13,0 pMC, за винятком 1986 року, року аварії на 4-му блоці Чорнобильської АЕС, коли значення 14C різко зросло до 182,7 pMC (14C перевищує 62 pMC). Після 2000 року вміст 14С у повітрі біля Чорнобильської АЕС не перевищував фонових значень у межах похибки вимірюваних даних. Концентрація 14С у зразках річних кілець сосни поблизу Рівненської АЕС за період спостережень (1986–2019 рр.) відповідала фоновим рівням у межах похибки вимірюваних даних. Дослідження екологічних слідів викидів 14C від двох АЕС, обладнаних різними типами реакторів, показало значно менші викиди Рівненської АЕС з ВВЕР порівняно з викидами Чорнобильської АЕС з реакторами РБМК.
Інтернет-посилання на статтю: https://www.doi.org/10.1017/RDC.2023.3

This post is also available in: English