Новини 

Фахівці Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України провели оцінку радіоактивного забруднення атмосфери внаслідок лісових пожеж у Зоні відчуження з 22 по 25 березня 2022 року

     Довідка від 28.03.2022 р. про радіоактивне забруднення атмосфери внаслідок лісових пожеж у Зоні відчуження за період з 22 по 25 березня 2022 року

     У довідці надано результати оцінок наслідків пожеж у Зоні відчуження (ЗВ) за період з 22 по 25 березня 2022 р., які були виконані співробітниками відділу радіаційної екології Інституту проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС) НАН України під керівництвом д-ра техн. наук М. М. Талерко.

Результати аналогічних оцінок за період з 11 по 18 березня.
Результати аналогічних оцінок за період з 19 по 21 березня.

      За даними сайту Fire Information for Resource Management System (FIRMS), протягом 22 березня 2022 р. не зафіксовано значних осередків природних пожеж у зоні відчуження.

      Разом з тим посилилися пожежі на захід від ЗВ на території Народицького р-ну Житомирської обл. (рис. 1). Наступної доби 23 березня знову інтенсифікувалися пожежі в тих частинах ЗВ, де вони спостерігалися раніше – насамперед на західному сліді чорнобильських аварійних випадінь з високими рівнями забруднення навколишнього середовища цезієм-137 та стронцієм-90 в районі сіл Товстий Ліс / Буда, а також у районах населених пунктів Поліське, Буда-Варовичі та Тараси. Особливо великих розмірів (діаметром до 4 км) досяг осередок горіння біля сіл Бобер/Королівка. 24 березня ситуація значно покращилася на територіях пожеж попередніх днів – значних осередків пожеж практично не було зафіксовано. Натомість з’явилися два нових – на березі р. Прип’ять біля м. Чорнобиль та в південній частині ЗВ – біля с. Черевач.

     Внаслідок зміни погодних умов увечері 24 та вночі 25 березня на території Київської обл. пройшли інтенсивні зливи, в результаті чого 25 березня природні пожежі в ЗВ припинилися. Згідно з даними супутникових спостережень із сайту FIRMS, протягом доби спостерігався лише невеликий осередок пожежі на південь від ЗВ (поблизу с. Городещина).

Рис. 1. Розташування основних районів пожеж у ЗВ та поблизу її границь: 22 березня (зелені трикутники) та 23 березня (жовті трикутники) 2022 р.

Рис. 2. Розташування основних районів пожеж у ЗВ та поблизу її границь: 24 березня (червоні трикутники) та 25 березня (зелені кола) 2022 р.

    На рис. 3 наведено результати попередніх оцінок ІПБ АЕС НАН України добових значень емісії активності 137Cs внаслідок пожеж у ЗВ за період з 11 по 25 березня 2022 р. Для порівняння на ньому представлено значення сумарної (за весь період пожеж) емісії 137Cs впродовж великих лісових пожеж у квітні 2015 р. та в квітні 2020 р.    

Рис. 3. Значення добової емісії активності 137Cs в атмосферу внаслідок пожеж у ЗВ протягом періоду з 11 по 25 березня 2022 р., а також значення сумарної емісії 137Cs під час пожеж 2015 та 2020 рр.

   На рис. 4–6 наведено результати модельних розрахунків полів середньодобової концентрації активності 137Cs у приземному шарі повітря, обумовлені підйомом продуктів горіння протягом окремих діб за період з 22 по 24 березня 2022 р. За допомогою модельного комплексу підйому, атмосферного перенесення та осадження радіонуклідів на підстильну поверхню LEDI проведено моделювання розповсюдження 137Сs, піднятого в повітря в результаті лісових пожеж у ЗВ протягом 22–24 березня 2022 р. В якості вхідної метеорологічної інформації для проведення модельних розрахунків були використані результати моделі чисельного прогнозу погоди WRF, яка забезпечує метеорологічними даними роботу СППР RODOS в Україні, надані Центром прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського гідрометцентру.

Рис. 4. Середньодобова концентрація активності 137Cs у приземному шарі повітря (мкБк/м3), обумовлена емісією продуктів горіння протягом 22 березня 2022 р.

Рис. 5. Середньодобова концентрація активності 137Cs у приземному шарі повітря (мкБк/м3), обумовлена емісією продуктів горіння протягом 23 березня 2022 р.

Рис. 6. Середньодобова концентрація активності 137Cs у приземному шарі повітря (мкБк/м3), обумовлена емісією продуктів горіння протягом 24 березня 2022 р.

     Згідно з результатами моделювання, перенесення продуктів горіння внаслідок пожеж у ЗВ протягом першої половини доби 22 березня зберігалось у південно-західному напрямку (рис. 4). У другій половині доби 22 березня напрямок перенесення продуктів горіння із ЗВ змінився на південно-східний, що могло призвести до підвищення вмісту радіоактивних аерозолів у повітрі центральних районів України. Відповідно до результатів моделювання, середньодобова концентрація активності 137Cs у приземному повітрі Києва в цей період могла досягати значень близько 25 мкБк/м3. До вечора 23 березня південно-східний напрямок перенесення радіоактивних аерозолів із ЗВ зберігався, після чого змінився на східний, що призвело до формування поля радіоактивного забруднення повітря, що охопило практично всю східну частину України (рис. 5). До кінця доби 23 березня південно-східний напрямок перенесення продуктів горіння відновився і зберігався протягом усієї доби 24 березня 2022 р. (рис. 6).

     Протягом 25 березня додаткове радіоактивне забруднення приземного повітря на території України внаслідок природних пожеж у ЗВ було практично відсутнє.

     Таким чином, за період 22–25 березня 2022 р. інтенсивність природних пожеж у ЗВ і, відповідно, інтенсивність емісії радіонуклідів в атмосферу значно зменшилась у порівнянні з попереднім періодом 11–21 березня 2022 р. Найбільш імовірною причиною цього є загалом несприятливі умови для виникнення та розповсюдження пожеж у цей період року, а також атмосферні опади протягом останніх діб.

      Проте загальна ситуація на найближче майбутнє залишається складною внаслідок таких причин: 

     1) абсолютна непередбачуваність дій російських окупантів у ЗВ, у тому числі можливість спеціального підпалу радіоактивно забруднених лісів;

     2) формування у весняний період умов, більш сприятливих для виникнення та розповсюдження природних пожеж (сезонні погодні зміни, утворення листового покриву на рослинності).

За інформацією директора ІПБ АЕС НАН України академіка Анатолія Носовського

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert