Новини 

14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

      14 грудня Українська держава вшановує героїчний подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

    Аварія, що сталася у квітні 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства, яка назавжди змінила історію та долі тисяч людей.

    14 грудня 1986 року на Чорнобильській АЕС було завершено спорудження захисного саркофага над зруйнованим енергоблоком. Це була перша серйозна та важлива перемога над зловісним атомом, який вирвався з-під контролю людини після квітневого вибуху. Саме у цей день ми згадуємо керівників, рядових будівельників, військовослужбовців, учених і фахівців у галузі радіаційної безпеки, які без пишномовних слів про героїзм і самовідданість, без пред’явлення суспільству вимог щодо соціального захисту просто виконали свій цивільний і професійний обов’язок і побудували об’єкт «Укриття» в дуже складних радіаційних умовах.

    Цього дня ми вшановуємо відважних ліквідаторів, мужніх та самовідданих людей, тих хто поруч з нами, і вклоняємося пам’яті тих, хто пішов за межу вічності, ціною свого життя врятувавши світ.

    Від перших днів після катастрофи працівники Академії наук України брали активну участь у науковому забезпеченні заходів із подолання її наслідків. На початку травня 1986 року при Президії АН України було засновано Постійно діючу комісію з питань ліквідації наслідків аварії, яка забезпечувала зв’язок з відповідними міністерствами та відомствами, готувала пропозиції органам влади. Було створено оперативний штаб, який координував наукову діяльність 42 академічних наукових установ, що здійснювали діагностику стану зруйнованого реактора четвертого блока, оцінювали радіаційне забруднення територій, вирішували питання захисту водних ресурсів тощо. Співробітники академічних інститутів розробляли і впроваджували, зокрема, перші системи контролю параметрів зруйнованого реактора, рекомендації щодо захисту персоналу, населення та довкілля, надавали рекомендації щодо програми дій на зруйнованому 4-му енергоблоці та інші.

    Великий внесок в організацію роботи з ліквідації наслідків катастрофи зробили академіки НАН України Б. Є. Патон, В. І. Трефілов, В. Г. Бар’яхтар, О. О. Ключников, І. К. Походня, І. М. Вишневський, В. П. Кухар, К. М. Ситник, В. М. Шестопалов, Е. В. Соботович та багато інших.

    Після здобуття Україною незалежності віцепрезидент Академії академік В. Г. Бар’яхтар висунув пропозицію про створення в м. Чорнобилі наукової організації, яка могла б взяти на себе функції наукового керівництва роботами з ліквідації наслідків аварії. Постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1992 року було створено Міжгалузевий науково-технічний центр «Укриття» Національної академії наук України, який у 2004 році перетворено на Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України. Співробітники цього інституту і сьогодні, у цей непростий для країни час, надають науково-технічну підтримку робіт, пов’язаних з перетворенням об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Постійно здійснюється поточний моніторинг об’єкта, виявлення та аналіз факторів небезпеки, видаються науково обґрунтовані рекомендації щодо підвищення безпекового рівня. Саме науковці першими проводили дослідження стану аварійного ядерного реактора, будівельних конструкцій у найскладніших радіаційних умовах.

    За минулі роки ми пройшли складний шлях усвідомлення й переосмислення того величезного комплексу проблем, який пов’язаний з використанням ядерних технологій. Незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які убезпечили світ від атомного лиха.

    Шановні ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції! Низький уклін вам за вашу мужність і подвиг. Міцного вам здоров’я, благополуччя й достатку в родинах. Мирного неба над головою та довгих і щасливих років життя.

    Хай залишиться в минулому й ніколи не повториться жах Чорнобильської катастрофи, а пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир та спокій. Адже народ, який пам’ятає уроки своєї історії, вартий світлого майбутнього.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert