Світлій пам’яті колеги, науковця, патріота України
24 листопада 2017 р. після тяжкої хвороби пішов із життя талановитий вчений, кандидат фізико-математичних наук, працьовита і яскрава людина – Валерій Григорович Батій.
Після закінчення в 1977 р. Харківського університету Валерій Григорович до 1995 р. працював у Харківському фізико-технічному інституті, де брав активну участь у фундаментальних дослідженнях механізмів ядерних взаємодій, у проведенні сотень експериментів на лінійних прискорювачах електронів, протонів і важких іонів, а також на циклотронах дослідних інститутів Московського та Ленінградського університетів. У 1988 р. він захистив кандидатську дисертацію на тему «Функції збудження ядерних реакцій з утворенням ізомерних станів».
Крім фундаментальних досліджень Валерій Григорович виконував численні прикладні дослідження, зокрема вивчення захисних властивостей нових композиційних рентгенозахисних і нейтронозахисних матеріалів для використання їх у різних галузях атомної промисловості, а також у космічній сфері; опрацювання методики визначення вмісту 137Cs у морській воді у випадках тяжких аварій на атомних підводних човнах та ін.
Починаючи з 1995 р., протягом майже 20 років Валерій Григорович працював в ІПБ АЕС НАН України у відділенні проектування об’єктів із радіаційно-ядерними технологіями на посаді завідувача відділу поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом. Під його керівництвом проводились науково-дослідні роботи з проблем безпечного поводження з радіоактивними відходами; комплексного вивчення параметрів радіаційної обстановки на об’єкті «Укриття»; оптимізації протирадіаційного захисту персоналу та навколишнього середовища; виконувалась розробка звітів з аналізу безпеки та звітів з оцінки впливів на навколишнє середовище у складі проектів стабілізації будівельних конструкцій об’єкта «Укриття», будівництва та експлуатації заводу з переробки рідких радіоактивних відходів і сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) на Чорнобильській АЕС, централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для українських АЕС з ВВЕР, централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання та для інших радіаційно небезпечних об’єктів.
Валерій Григорович брав участь у розробці концепції та програми зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС, а також концептуального проекту нового безпечного конфайнмента. Він є одним з ініціаторів розробки теоретичних основ та принципових технологічних рішень щодо безпечного вилучення та подальшого поводження з паливовмісними матеріалами та іншими радіоактивними відходами об’єкта «Укриття».
Творчий доробок Валерія Григоровича становить більше 600 наукових публікацій.
Будучи вже на пенсії й до останніх днів життя, Валерій Григорович знаходився в постійному контакті з колективом, надаючи неоціненну допомогу своїми консультаціями і порадами. Завдяки його підтримці, конструктивній критиці та невичерпному науковому ентузіазму вдавалося ефективно вирішувати важливі й складні наукові завдання.
Маючи велике серце патріота та глибоку любов до України, Валерій Григорович був активним поборником розбудови нашої незалежної держави. Тяжко переживав ситуацію, пов’язану з військовими діями на сході України, надавав посильну допомогу підрозділам Збройних сил України.
Колектив інституту глибоко сумує з приводу передчасної смерті Валерія Григоровича. Світла пам’ять про нього назавжди залишиться в наших серцях.