Телевізійні проєкти до 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС
До 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС підготовлено низку телевізійних проєктів, у яких взяли участь науковці Інституту проблем безпеки АЕС НАН України. Співпрацюючи з мас-медіа, науковці намагаються донести до спільноти інформацію про проблеми та досягнення наукових досліджень у Чорнобильській зоні відчуження та на об’єкті «Укриття».
Запрошуємо до перегляду та коментування представлених відео.
Громадське телебачення
Науковий полігон. Чорнобиль. Документальний фільм
Що відбувається в Чорнобилі через 35 років після вибуху 4-го реактора атомної електростанції? Скільки людей працює в зоні відчуження? Що там роблять науковці? Для чого вони досліджують польових мишей? Про що говорять ці дослідження? Як впливає радіація на тварин, які, на відміну від людей, не покинули зону? Які процеси досі відбуваються всередині реактора, і що там робить слонова нога?
У документальному фільмі «Науковий полігон. Чорнобиль» ми надали слово науковцям. Одна з наших героїнь каже: «Для мене чорнобильська зона – це зона відродження, оскільки можна подивитись, що відбувається з природою без людини». Науковці нам розповідають про унікальний заповідник, якого більше ніде у світі немає, про довготривалі наслідки іонізуючих випромінювань, і про майбутнє зони. Що на неї чекає? Чи стане вона місцем захоронення радіоактивних відходів, чи буде унікальним полігоном для наукових досліджень?
Телеканал Україна
«Вартові мирного атома» – спецпроєкт телеканалу «Україна» до 35-ї річниці аварії на ЧАЕС.
Рекордна кількість металоконструкцій, найвищий рівень небезпеки та дистанційна збірка – усі найцікавіші факти про безпечний конфайнмент над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС розкриває радіобіолог, кандидат біологічних наук Сергій Паскевич. Вчений розповідає, чому «саркофаг» довелося вдосконалювати, навіщо знадобилася металева арка висотою понад сто метрів, та скільки має прослужити нова конструкція. Радіобіолог пояснює, чи безпечно зберігати відпрацьоване ядерне паливо в Україні. Також у цьому відео ви почуєте, що найбільше опромінює нас у побуті та чи варто боятися цих щоденних доз радіації.
Радіосвобода
Інший Чорнобиль: Магніт зони відчуження
Чим займаються сталкери в Чорнобилі, у зоні відчуження і що їх туди притягує? Чому KREOSAN проник у Чорнобильську зону на дрезині і що про це думають у поліції? Чим це місце цікаве для іноземців і що там досліджують вчені? На ці запитання Радіо Свобода шукало відповіді в зоні відчуження. Для цього ми взяли з собою сталкера Антона Арестовича, який цього разу поїхав туди офіційно.
Факти ICTV
Документальний фільм сайту Факти ICTV (https://www.fakty.com.ua), оснований на невідомих історіях очевидців і ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.
26 квітня 2021 року, виповнюється 35 років з дня найбільшої техногенної катастрофи в історії людства – аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Радіаційний викид під час вибуху на ЧАЕС був у 300 разів потужнішим від скинутої на Хіросіму бомби. У ліквідації наслідків аварії брали участь близько 240 тис. осіб. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки – понад 600 тис. осіб. Близько 10 % померли, 150 тис. стали інвалідами.
Дослідження Міжнародної організації з атомної енергії виявили, що жертвами радіаційного опромінення в момент аварії на Чорнобильській АЕС стали коло 4 тис. людей. За останні 25 років, за даними організації Greenpeace, близько 200 тис. людей померли від раку, спричиненого наслідками аварії на ЧАЕС.
У річницю катастрофи Факти ICTV вирішили відтворити хроніку подій через свідчення очевидців трагедії – ліквідаторів, військових, а також людей, котрі брали безпосередню участь у спасінні сотень тисяч людей по всій території країни.