Флаг УкраїниНовини 

Участь у лекторії «Наукові зустрічі»

     З метою ознайомлення широкої громадськості та популяризації наукових знань та наукової діяльності серед молоді, науковцем Інституту проблем безпеки АЕС НАН України було проведено лекцію в рамках проекту «Наукові зустрічі». Цей проект був створений молодими вченими НАН України та слугує майданчиком для комфортної комунікації провідних фахівців, молоді та громадськості.

     14 червня 2022 року молодший науковий співробітник Сергій Купріянчук в онлайн-режимі провів лекцію на тему «Ядерна та радіаційна безпека ЧАЕС та зони відчуження під час війни». Зустріч проводилася з метою ознайомлення суспільства з ситуацією в Чорнобильський зоні відчуження (ЧЗВ) з моменту окупації російськими військами.

     З 24 лютого по 31 березня ЧВЗ та всі об’єкти на її території знаходилися під окупацією російськими військами. У цей час було втрачено контроль над ядерними та радіоактивними матеріалами, що відповідно до норм, вважається радіаційною аварією. Майданчик Чорнобильської АЕС використовувався як захист для боєприпасів та російських військ від можливих атак ЗСУ. Крім того, постійний рух техніки окупанта та облаштування захисних траншей призвело до перенесення радіоактивних речовин в ЧЗВ та за її межами, а також до виникнення лісових пожеж.

     Зокрема, у доповіді були представлені результати моделювання радіоактивного забруднення атмосфери під час лісових пожеж у ЧЗВ під час окупації, які було проведено науковцями відділу радіаційної екології ІПБ АЕС. Результати моделювання показали, що концентрація Cs-137 у повітрі збільшувалась, проте, була на декілька порядків нижчою за норму.

    М. н. с. Сергій Купріянчук у своїй лекції розповів про результати мародерства окупантів на підприємствах ЧЗВ та в наукових установах, а саме: про знищене та розграбоване унікальне лабораторне обладнання, вимірювальні пристрої, розрахункову комп’ютерну техніку; зруйновані офісні та лабораторні приміщення, та ін. Для відновлення зруйнованого лабораторного обладнання та приміщень Інституту було створено фонд «Чорнобильський науковий фонд ядерної безпеки» – CHARITABLE ORGANIZATION «CHARITY FOUNDATION ’CHORNOBYL NUCLEAR SAFETY SCIENCE FUND’».

     Наприкінці лекції, Сергій Купріянчук, звернувся до слухачів з проханням допомогти у відновленні Інституту для продовження наукових досліджень стану паливовмісних матеріалів об’єкта «Укриття», зняття з експлуатації ядерних енергоблоків, а також поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами на майданчику Чорнобильської АЕС і зони відчуження.

     Після лекції слухачі поставили багато запитань про мету та цілі діяльності російських військ у ЧЗВ, про наслідки впливу радіації на організм. А також, про зміну радіаційної ситуації, про вплив на прилеглі території та населення України в цих регіонах. У ході дискусії та обговорень були надані відповіді на ці та інші запитання.

     Сподіваємось, що участь ІПБ АЕС в «Наукових зустрічах» допомогла донести до громадськості всю важливість інформації про сучасний стан чорнобильської зони відчуження та ЧАЕС під час та після окупації російськими військами.

Схожі повідомлення

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert