Міжнародний семінар
З 27 лютого по 2 березня в місті Шеффілд (Велика Британія) пройшов міжнародний семінар, організований науковцями Шеффілдського університету та спрямований на дослідження проблем, що пов’язані зі зняттям з експлуатації ядерних об’єктів та поводженням із паливовмісними матеріалами (ПВМ) об’єкта «Укриття» на Чорнобильській площадці. Окрім представників ІПБ АЕС у семінарі брали участь близько 20 наукових співробітників із Великобританії – представників університетів та науково-дослідних організацій Шеффілда, Лондона, Манчестера, Бристоля, Глазго.
Від ІПБ АЕС у семінарі взяли участь: директор інституту чл.-кор. НАН України, проф. Анатолій Носовський, зав. відділенням Віктор Краснов, зав. відділом к. т. н. Валерій Хан, д. ф.-м. н. Сергій Габелков, зав. сектором Олексій Одінцов, Микола Павлюченко, наукові співробітники Роман Годун та Олександр Любицький. Членами української делегації на семінарі були представлені такі доповіді:
- А. Носовський – «Основні напрямки наукової діяльності Інституту проблем безпеки АЕС НАНУ та перспективи перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему»;
- В. Краснов – «Поточний стан зруйнованого 4-го блоку ЧАЕС та паливовмісних матеріалів у ньому»;
- О. Одінцов – «Поводження з рідкими радіоактивними відходами на ОУ, Вилуговування радіонуклідів із лавоподібних паливовмісних матеріалів ОУ»;
- С. Габелков – «ЛПВМ ОУ. Модель деградації структури. Прогноз поведінки»;
- В. Хан – «Моніторинг радіоактивного пилу в зруйнованому 4-му блоці ЧАЕС»;
- М. Павлюченко – «Модернізація системи пилопригнічення на НБК ОУ»;
- Р. Годун – «Дослідження скупчення паливовмісних матеріалів, що знаходиться під приміщенням 305/2 ОУ»;
- О. Любицький – «Розробка робото-технічних комплексів для роботи в умовах високих значень радіоактивності навколишнього середовища: історія, перспективи».
Британські колеги у своїх доповідях визначили напрямки досліджень, які проводяться науковими установами Великої Британії та актуальні проблеми ядерно-небезпечних об’єктів.
Після обговорення представлених доповідей було визначено основні напрями спільної діяльності між науковими установами, а саме:
- зняття з експлуатації ядерних установок;
- поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами;
- розробка дистанційно керованих робото-технічних пристроїв;
- дослідження скупчень паливовмісних матеріалів;
- застосування неруйнівного контролю ядерних матеріалів;
- соціологічні дослідження тощо.
Результатом спільної дискусії під керівництвом проф. Анатолія Носовського і проф. Ніла Хаятта стала домовленість про закріплення подальшої співпраці в обговорених напрямах і публікації у вітчизняних журналах і наукових виданнях Об’єднаного Королівства в договорі про спільну науково-технічну діяльність.
У ході роботи семінару представники української делегації ознайомились із практичними можливостями британських колег: було організовано оглядові екскурсії лабораторією проф. Річарда Френча та виробничим цехом Nuclear AMRC of the University of Sheffield, котрий є стратегічно важливим об’єктом Великобританії.
This post is also available in: English