Українському ядерному товариству – 25 років
Українське ядерне товариство (УкрЯТ) – громадська науково-технічна організація, яка була створена в незалежній Україні з метою підтримки вітчизняної ядерної енергетичної галузі, 17 квітня відсвяткувала 25-річчя з моменту свого створення. Від Інституту проблем безпеки АЕС НАН України в урочистому заході взяли участь: директор, чл.-кор. НАНУ, проф. Анатолій Носовський, головний науковий співробітник акад. НААНУ, проф. Борис Прістер, помічник директора Євгенія Кудін, завідувач сектору Олександр Михайлов. Урочисте засідання з нагоди ювілею відкрив президент УкрЯТ Григорій Муляр. У своєму виступі він наголосив, що впродовж усього часу свого існування Ядерне товариство стояло на захисті інтересів атомників, працювало над розвитком ядерної науки і технологій.
З вітальними словами виступили: Почесний президент УкрЯТ Володимир Бронніков, Генеральний директор Асоціації «Український ядерний форум» Микола Кухарчук, директор департаменту з питань безпеки ядерних установок Державної інспекції ядерного регулювання України Борис Столярчук, представник Болгарського ядерного товариства Петя Вряшкова, декан теплоенергетичного факультету НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Євген Письменний, директор Інституту фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» Віктор Воєводін, директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Анатолій Носовський.
У своєму виступі Анатолій Носовський зазначив, що за часи існування товариство, спільно з ядерною галуззю, здійснило багато робіт, а саме: зняття мораторію на будівництво нових ядерних енергоблоків; розвиток ядерного законодавства; будівництво трьох нових енергоблоків на майданчиках Запорізької, Хмельницької та Рівненської АЕС; підвищення рівня безпеки ядерних енергоблоків; продовження терміну їх експлуатації; диверсифікація постачання ядерного палива; перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему; будівництво сухого сховища відпрацьованого ядерного палива Запорізької АЕС; початок будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива та багато інших. Товариство та ядерна галузь, як і вся країна в цілому, пройшли важкі шляхи руйнування економіки, неплатежів та бартерних розрахунків за електричну енергію. Та незважаючи на всі перепони змогли зберегти людський та матеріальний потенціал, який на сьогодні дає можливість виробляти на атомних електростанціях більше 50 % усієї електроенергії країни. Товариство активно співпрацює з науковими установами, вищими навчальними закладами та із громадськістю.
Дивлячись у майбутнє Анатолій Носовський наголосив, що сьогодні перед Товариством постають нові завдання – це й будівництво нових ядерних потужностей, розробка і впровадження державної програми розвитку ядерної галузі, остаточне вирішення проблеми, породженої аварією на Чорнобильській АЕС. І всі ці важливі завдання не можуть бути вирішені без належної науково-технічної та освітньої складових. Тому закликав керівництво ядерної галузі та УкрЯТ приділяти постійну увагу питанням ядерної науки і освіти поряд з проблемою культури безпеки.
«Хочу подякувати всім присутнім на цьому заході, керівникам і співробітникам НАЕК «Енергоатом», науковцям, освітянам та іншим фахівцям, які своєю працею роблять усе можливе для безпечного використання ядерної енергії, що в кінцевому підсумку забезпечує енергетичну незалежність нашої країни», – зазначив Анатолій Носовський.
Підбиваючи підсумки засідання, президент УкрЯТ Григорій Муляр подякував усім присутнім за плідну та наполегливу роботу і здійснив нагородження членів Товариства почесними відзнаками. Головного наукового співробітника ІПБ АЕС НАН України, заслуженого діяча науки, академіка УНААН Бориса Прістера нагороджено цінним подарунком та грамотою. Завідувача сектором Олександра Михайлова відзначили грамотою УкрЯТ.
This post is also available in: English